Niemieckie firmy chcą pisać historię na nowo

Data dodania 17-06-2023

Mecedes-Benz Group, jako następca Daimler-Benz AG obok IG Farben, Siemensa, BMW i innych przedsiębiorstw kontrolowanych przez nazistowskie rodziny Quandtów i Flicków zarabiała na niewolniczej pracy Polaków.

Firma Mercedes-Benz Group nie odpowiedziała na pytania Fundacji Łączy Nas Polska dotyczące działań tej firmy (lub ich braku) w związku z jej uwikłaniem w zbrodnie III Rzeszy. Jej zdaniem nie powinna być pytana o to, co robi, by wspierać pamięć i prawdę o niemieckich zbrodniach w latach 1939-1945, w tym tych dokonanych na Polakach.
 
Mecedes-Benz Group, jako następca Daimler-Benz AG obok IG Farben, Siemensa, BMW i innych przedsiębiorstw kontrolowanych przez nazistowskie rodziny Quandtów i Flicków zarabiała na niewolniczej pracy Polaków.
 
Zwróciliśmy się do niemieckich firm, którym udowodniono udział w zbrodniczej machinie przemysłu wojennego III Rzeszy, z pytaniami o ich działania na rzecz krzewienia wśród Niemców prawdziwych informacji o przebiegu niemieckiej okupacji Polski. Skoro budowały one swą potęgę na polskiej krwi, to mają obowiązek szeroko informować o prawdziwym wymiarze zbrodni, na których skorzystały. Takie działania są tym ważniejsze, że znaczna część dzisiejszych Niemców nie ma podstawowej wiedzy o tym, co robili ich przodkowie w naszym kraju w latach 1939-1945.
 
Z otrzymanej przez nas odpowiedzi wynika, że przedstawione przez nas fakty tej firmy po prostu nie dotyczą. Oczywiście nie zgadzamy się z takim – sprzecznym z prawdą historyczną – stanowiskiem. W związku z tym ponawiamy pytania, tym razem publicznie:
 
– Czy firma Mercedes-Benz Group angażowała się w krzewienie wśród Niemców wiedzy historycznej na temat zbrodni popełnianych na Polakach przez Niemców w latach 1939-1945?
– Jeśli tak, jakie projekty w ramach tych działań zrealizowano? Jaki był koszt ich przeprowadzenia?
– Czy firma Mercedes-Benz Group wskazywała na fakt odniesienia przez siebie korzyści ze zbrodniczej polityki Niemiec wobec Polski w latach 1939-1945? Jeśli tak – kiedy i w jaki sposób?
 
Oczekujemy na niezwłoczną odpowiedź ze strony Mercedes-Benz Group. Jednocześnie zaznaczamy, że w razie kolejnej odmowy podejmiemy odpowiednie działania prawne związane z dostępem do informacji.
Wesprzyj nasze działania:
                   

Bądź na bieżąco z naszymi działaniami

Wszystkie aktualności

Chciałbyś nas wesprzeć, bądź szukasz pomocy?

Zapraszamy do kontaktu, uczestnictwa w projektach, bądź bezpośredniego wsparcia naszej działaności.

Newsletter