Edukujemy Niemców #AkcjaWola

Chcemy zbudować w Niemczech świadomość o niemieckich zbrodniach na Polakach popełnianych w czasie II wojny światowej.

Co zrobiliśmy?

Wysłaliśmy do niemieckich szkół książkę „Rzeź Woli. Zbrodnia Nierozliczona” Piotra Gursztyna. Chcieliśmy, żeby na początek trafiły one do placówek oświatowych w landzie Szlezwik-Holsztyn. Tam, w mieście Westerland na wyspie Sylt mieszkał po II wojnie światowej kat Woli Heinz Reinefarth. Naszym pierwszym celem jest, żeby Niemcy, którzy znają Reienefartha jako burmistrza Westerland i sympatycznego adwokata dowiedzieli się, kim był naprawdę: mordercą polskich kobiet i dzieci.

Książka Piotra Gursztyna, historyka i dziennikarza związanego z wieloma polskimi mediami, to rzetelne, wyczerpujące a jednocześnie przedstawione w przystępny sposób studium zbrodni na cywilnej ludności Warszawy w pierwszych dniach Powstania. Powinni przeczytać ją niemieccy nauczyciele, uczniowie, ich rodzice i dziadkowie. Staramy się, żeby tak się stało i żeby nasza akcja wywołała w Niemczech szeroką dyskusję na temat zagłady Warszawy i cierpień Polaków.

Dlaczego to robimy?

Badania opinii publicznej wskazują, że Niemcy nie wiedzą, co ich ojcowie i dziadowie robili w Polsce w latach 1939-1945. Nie wiedzą z powodu niemieckiej polityki historycznej, przesuwającej odpowiedzialność w kierunku beznarodowych „nazistów” i celowo pomijającej obraz okupacji naszego kraju.

Namacalnym dowodem systemowego charakteru wypierania ze świadomości społecznej odpowiedzialności Niemiec za niewiarygodne zbrodnie popełnione przez tę nację w Polsce są tamtejsze podręczniki szkolne. Znalezienie tam informacji o skali terroru stosowanego wobec Polaków przez niemieckich okupantów jest praktycznie niemożliwe. Bywają podręczniki, gdzie więcej niż o zniszczeniu naszej Ojczyzny przez Niemców jest o „autorytarnych rządach sanacji” w przedwojennej Polsce.

Natalia Nitek-Płażyńska

#AkcjaWola powiodła się. Wysłaliśmy do szkół w Landzie Schleswig-Holstein 100 książek, spotkaliśmy się z nauczycielami oraz landową Minister Edukacji, Karin Prien.

Jak nam się to udało?

Aby kupić odpowiednią liczbę niemieckojęzycznego wydania „Rzezi Woli”, dostarczyć je do niemieckich szkół i polityków potrzebowaliśmy pieniędzy. Nasza Fundacja nie korzysta ze wsparcia państwa i instytucji publicznych w żadnej formie. To świadoma decyzja, która daje nam pełną niezależność działania. Wierzymy w moc społecznej mobilizacji i siłę polskich serc. Za każdą złotówkę Państwu dziękujemy. Będziemy też wdzięczni za pomoc w jej nagłośnieniu. Czym więcej Polaków się w nią włączy, tym więcej Niemców pozna prawdę.

Czym była Rzeź Woli?

Rzeź Woli była największą jednostkową zbrodnią dokonaną na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej w Europie. Według różnych źródeł w dniach 5-7 sierpnia 1944 roku Niemcy zamordowali od 30 do 60 tysięcy mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wola. Rozstrzeliwane były kobiety i dzieci, mężczyźni w sile wieku i starcy. Niemieccy żołnierze i dowódcy narzekali w raportach składanych przełożonym, że nie mogli zabić tylu Polaków, ile chcieli, bo brakowało im amunicji.

Kim był Heinz Reinefarth?

Heinz Reinefarth był niemieckim wojskowym, członkiem NSDAP, SS-Gruppenfuhrem i generałem Waffen SS. Dowodził pacyfikacją warszawskiej Woli, odpowiada też za liczne inne zbrodnie wojenne popełniane przez Niemców w trakcie Powstania Warszawskiego.

Po drugiej wojnie światowej zamiast na szubienicy lub w więzieniu Heinz Reinefarth znalazł się na wyspie Sylt. W 1951 roku, zaledwie 7 lat po tym, jak wydał rozkaz zabijania cywilów w Warszawie, został burmistrzem miasta Westerland. Reinefarth sprawował tę funkcję do 1967 roku. Jednocześnie, od 1958 roku był on posłem do parlamentu landowego Szlezwika-Holsztynu.

Reinefarth nigdy nie poniósł odpowiedzialności za popełnione w Polsce zbrodnie.

„Powiedzcie prawdę o swoich zbrodniach”.

Dlaczego niemieckie firmy nie promują prawdy o przebiegu okupacji polski w latach 1939-1945?

Fundacja Łączy Nas Polska przygotowała raport na temat największych niemieckich firm działających w Polsce, które czerpały korzyści ze zbrodniczej polityki państwa niemieckiego wobec Polski w czasie II wojny światowej.

Raport jest dostępny przy wsparciu #AkcjaWola na zrzutka.pl.

Zachęcamy do lektury.

Chciałbyś nas wesprzeć, bądź szukasz pomocy?

Zapraszamy do kontaktu, uczestnictwa w projektach, bądź bezpośredniego wsparcia naszej działaności.

Newsletter