Edukujemy Niemców #AkcjaWola

Chcemy zbudować w Niemczech świadomość o niemieckich zbrodniach na Polakach popełnianych w czasie II wojny światowej.

Co zrobimy?

Wyślemy do niemieckich szkół książkę „Rzeź Woli. Zbrodnia Nierozliczona” Piotra Gursztyna. Chcemy, żeby na początek trafiły one do placówek oświatowych w landzie Szlezwik-Holsztyn. Tam, w mieście Westerland na wyspie Sylt mieszkał po II wojnie światowej kat Woli Heinz Reinefarth. Naszym pierwszym celem jest, żeby Niemcy, którzy znają Reienefartha jako burmistrza Westerland i sympatycznego adwokata dowiedzieli się, kim był naprawdę: mordercą polskich kobiet i dzieci. Jeśli się uda, będziemy działać dalej, dostarczając „Rzeź Woli” po niemiecku do szkół i bibliotek w całych Niemczech.

Książka Piotra Gursztyna, historyka i dziennikarza związanego z wieloma polskimi mediami, to rzetelne, wyczerpujące a jednocześnie przedstawione w przystępny sposób studium zbrodni na cywilnej ludności Warszawy w pierwszych dniach Powstania. Powinni przeczytać ją niemieccy nauczyciele, uczniowie, ich rodzice i dziadkowie. Zrobimy wszystko, żeby tak się stało i żeby nasza akcja wywołała w Niemczech szeroką dyskusję na temat zagłady Warszawy i cierpień Polaków.

Dlaczego to robimy?

Badania opinii publicznej wskazują, że Niemcy nie wiedzą, co ich ojcowie i dziadowie robili w Polsce w latach 1939-1945. Nie wiedzą z powodu niemieckiej polityki historycznej, przesuwającej odpowiedzialność w kierunku beznarodowych „nazistów” i celowo pomijającej obraz okupacji naszego kraju.

Namacalnym dowodem systemowego charakteru wypierania ze świadomości społecznej odpowiedzialności Niemiec za niewiarygodne zbrodnie popełnione przez tę nację w Polsce są tamtejsze podręczniki szkolne. Znalezienie tam informacji o skali terroru stosowanego wobec Polaków przez niemieckich okupantów jest praktycznie niemożliwe. Bywają podręczniki, gdzie więcej niż o zniszczeniu naszej Ojczyzny przez Niemców jest o „autorytarnych rządach sanacji” w przedwojennej Polsce.

Natalia Nitek-Płażyńska

W jaki sposób możesz pomóc?

Aby kupić odpowiednią liczbę niemieckojęzycznego wydania „Rzezi Woli”, dostarczyć je do niemieckich szkół i nagłośnić naszą akcję w RFN potrzebujemy pieniędzy. Nasza Fundacja nie korzysta ze wsparcia państwa i instytucji publicznych w żadnej formie. To świadoma decyzja, która daje nam pełną niezależność działania. Wierzymy w moc społecznej mobilizacji i siłę polskich serc; jesteśmy pewni, że uda nam się zgromadzić odpowiednią kwotę z wpłat osób fizycznych. Liczy się każda złotówka i za każdą złotówkę Państwu dziękujemy. Będziemy też wdzięczni za Państwa uwagi dotyczące akcji a także pomoc w jej nagłośnieniu. Czym więcej Polaków się w nią włączy, tym więcej Niemców pozna prawdę.

W pierwszym etapie musimy zgromadzić 100 tys. złotych. Pozwoli to na zakup książek, ich wysyłkę oraz na działania promocyjne.

Zapraszamy do wsparcia finansowego tej inicjatywy.

Czym była Rzeź Woli?

Rzeź Woli była największą jednostkową zbrodnią dokonaną na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej w Europie. Według różnych źródeł w dniach 5-7 sierpnia 1944 roku Niemcy zamordowali od 30 do 60 tysięcy mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wola. Rozstrzeliwane były kobiety i dzieci, mężczyźni w sile wieku i starcy. Niemieccy żołnierze i dowódcy narzekali w raportach składanych przełożonym, że nie mogli zabić tylu Polaków, ile chcieli, bo brakowało im amunicji.

Kim był Heinz Reinefarth?

Heinz Reinefarth był niemieckim wojskowym, członkiem NSDAP, SS-Gruppenfuhrem i generałem Waffen SS. Dowodził pacyfikacją warszawskiej Woli, odpowiada też za liczne inne zbrodnie wojenne popełniane przez Niemców w trakcie Powstania Warszawskiego.

Po drugiej wojnie światowej zamiast na szubienicy lub w więzieniu Heinz Reinefarth znalazł się na wyspie Sylt. W 1951 roku, zaledwie 7 lat po tym, jak wydał rozkaz zabijania cywilów w Warszawie, został burmistrzem miasta Westerland. Reinefarth sprawował tę funkcję do 1967 roku. Jednocześnie, od 1958 roku był on posłem do parlamentu landowego Szlezwika-Holsztynu.

Reinefarth nigdy nie poniósł odpowiedzialności za popełnione w Polsce zbrodnie.

„Powiedzcie prawdę o swoich zbrodniach”.

Dlaczego niemieckie firmy nie promują prawdy o przebiegu okupacji polski w latach 1939-1945?

Fundacja Łączy Nas Polska przygotowała raport na temat największych niemieckich firm działających w Polsce, które czerpały korzyści ze zbrodniczej polityki państwa niemieckiego wobec Polski w czasie II wojny światowej.

Raport jest dostępny przy wsparciu #AkcjaWola na zrzutka.pl.

Zachęcamy do lektury.

Chciałbyś nas wesprzeć, bądź szukasz pomocy?

Zapraszamy do kontaktu, uczestnictwa w projektach, bądź bezpośredniego wsparcia naszej działaności.

Newsletter