79 rocznica Rzezi Woli

Data dodania 05-08-2023

79 lat temu, 5 sierpnia 1944 roku Niemcy rozpoczęli rzeź Woli. Na obszarze jednej tylko dzielnicy w ciągu kilku dni zamordowali kilkadziesiąt tysięcy osób: mężczyzn i kobiet, dzieci i starców, bogatych i biednych.

Heinz Reinefahrt był prawnikiem. W 1932 wstąpił do NSDAP i SS. Służył w administracji Protektoratu Czech i Moraw. W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego uzyskał awans na SS-Grupefuhrera i generała porucznika policji.
 
Z oddaniem wykonywał swoje obowiązki, urządzając masakrę cywilnej ludności warszawskiej Woli. Kazał mordować każdego, kogo uda się schwytać. Ubolewał, że nie ma tyle amunicji, by zabić wszystkich Polaków.
 
Po wojnie osiadł w modnym, niemieckim kurorcie Westerland. Został burmistrzem tego miasta a potem posłem do landowego parlamentu. Po zakończeniu kariery politycznej, otoczony szacunkiem sąsiadów prowadził praktykę adwokacką.
 
Zdecydowana większość Niemców nie wie, czym była Rzeź Woli i inne niemieckie zbrodnie w Polsce. Nie wiedzą, że ich ojcowie i dziadkowie byli mordercami, potworami w ludzkiej skórze. Nie znają prawdziwego przebiegu niemieckiej okupacji Polski. Nie rozumieją, na czym polega odpowiedzialność ich narodu za tragedię Polaków.
 
My musimy pamiętać. I musimy przypominać.

Zapraszamy do zapoznania się z #AkcjaWola.

 Chcemy edukować Niemców o Rzezi Woli. Pomóżcie nam w tym: https://zrzutka.pl/z/akcjawola

Bądź na bieżąco z naszymi działaniami

Wszystkie aktualności

Chciałbyś nas wesprzeć, bądź szukasz pomocy?

Zapraszamy do kontaktu, uczestnictwa w projektach, bądź bezpośredniego wsparcia naszej działaności.

Newsletter