Wspieramy polskich przedsiębiorców i żołnierzy WOT.

Data dodania 18-12-2022

12 grudnia prezes Fundacji Łączy nas Polska wraz z przedstawicielami przedsiębiorców, Ministerstwa Finansów oraz Wojsk Obrony Terytorialnej spotkali się, by przedyskutować formę i zakres ulg podatkowych dla pracodawców żołnierzy WOT.

Ponad rok temu rozpoczęliśmy zbiórkę podpisów pod petycją dotyczącą potrzeby zmian w systemie podatkowym, które objęłyby pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT. Decyzję o potrzebie wysunięcia takiej inicjatywy podjęliśmy po licznych konsultacjach ze środowiskiem osób zaangażowanych w tworzenie Wojsk służby terytorialnej a także z przedsiębiorcami. Wtedy jeszcze nie mieliśmy pojęcia, z jakimi wyzwaniami niebawem będą musieli mierzyć się ci dzielni ochotnicy. W tamtym czasie wszyscy byliśmy pod wrażeniem ich zaangażowania w walkę z COVID.

Dziś jeszcze dobitniej widzimy, jak realia wojenne angażują żołnierzy na granicy. Ma to wpływ na ich pracodawców, którzy muszą mierzyć się z coraz częstszymi absencjami pracowników. 

Zdajemy sobie sprawę, że te nieobecności mogą powodować pewne nieporozumienia na linii pracownik-żołnierz a pracodawca. Idąc tropem jak to wygląda w innych krajach, postanowiliśmy zaadaptować rozwiązania francuskiej Gwardii Narodowej oraz jej odpowiednika w USA. Tam pracodawcy, którzy sprzyjają zaangażowaniu swoich pracowników w ochotniczą służbę krajowi, są dodatkowo premiowani. Nasza petycja zanim trafiła do Premiera Mateusza Morawieckiego, zdobyła poparcie tysięcy Polaków.  

Podczas ostatniego spotkania dyskutowaliśmy w gronie osób zaangażowanych w ten projekt. Po stronie przedstawicieli przedsiębiorców: Krzysztof Papadis (Smart Target), Tomasz Limon (Pracodawcy Pomorza), Wojciech Majewski (Kongres 590), Bartosz Stasch (Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan), Bartosz Sowier (Pracodawcy RP); Ministerstwa Finansów: Marcin Lachowicz oraz Tomasz Kacprzak (Departament Polityki Dochodowej) a także Wojsk Obrony Terytorialnej: płk Łukasz Baranowski oraz płk Arkadiusz Mikołajczyk. Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie Kołodziejskiej,  dyrektor Szkół im. 72. Pułku Piechoty Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu za gościnę oraz merytoryczny wkład do dyskusji. Fundacja Łączy Nas Polska jest organizacją społeczną, która zainicjowała to przedsięwzięcie. Reprezentowała nas Natalia Nitek-Płażyńska.

Wszyscy uczestnicy byli zgodni co do sensowności wprowadzenia tego rozwiązania, ze względu na jego wpływ na współpracę biznesu z wojskiem, ale i potrzebę zwiększenia liczebności WOT.
Nie bez znaczenia jest też argument, iż dotyka to kwestii godnościowej pracowników, którzy muszą utrzymywać rodziny, a jednocześnie chcąc służyć krajowi i nie powinni mieć z tego tytułu problemów na rynku pracy.

Uzgodniliśmy, iż ulgi powinny mieć charakter progowy w zależności od ilości lat pracownika w służbie (im dłużej służy, tym większa gratyfikacja finansowa). Dodatkowe środki powinny przysługiwać w zależności od ilości pracowników zaangażowanych w służbę w WOT. Propozycja ta wraz z kwotami jest opiniowana przez Ministerstwo Finansów.

Chcielibyśmy  wykreować system, który będzie tworzył elitę zdolną nie tylko do samorozwoju, ale i ciągłego zaangażowania w bezpieczeństwo Ojczyzny. Finalnie wspomożemy w ten sposób przedsiębiorców i żołnierzy oraz wzmocnimy potencjał obronny RP. 

Bądź na bieżąco z naszymi działaniami

Wszystkie aktualności

Chciałbyś nas wesprzeć, bądź szukasz pomocy?

Zapraszamy do kontaktu, uczestnictwa w projektach, bądź bezpośredniego wsparcia naszej działaności.

Newsletter