Pożegnaliśmy naszych Bohaterów, Obrońców Westerplatte

Data dodania 05-11-2022

„W historii polskiej były błędy, lecz nie było nikczemności. Polak nie potrzebował się wstydzić swego narodu i swej historii; także nie przestał miłować Ojczyzny i pracować dla Niej. Dzięki temu rozwój narodu polskiego nie przerwał się ani po utracie państwa, i historia polska nie skończyła się bynajmniej na rozbiorach". Feliks Koneczny

Młodzi żołnierze powinni być znani na cały świat. To oni dzielnie stawiali czoła agresji Niemców na Wojskową Składnicę Tranzytową, będącą enklawą RP na tym półwyspie Westerplatte. Wiedzieli, że pomoc nie nadejdzie, a niemiecka nawała nie ustawała. Oddali swe młode życie za przyszłe pokolenia.

4 listopada na nowym cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte z honorami wojskowymi spoczęli dowódca mjr Henryk Sucharski oraz dziewięciu obrońców Westerplatte: plutonowy Adolf Petzelt, kapral Bronisław Perucki, kapral Jan Gębura, starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski), legionista Józef Kita, starszy legionista Zygmunt Zięba, starszy legionista Ignacy Zatorski oraz dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.

Sylwetki naszych Bohaterów można bliżej poznać na stronie Muzeum II Wojny Światowej. 

Na swój pogrzeb musieli czekać aż 83 lata. Zdecydowanie działania mające na celu odnalezienie, identyfikację oraz godny pochówek były możliwe dzięki Rządowi Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas uroczystego pogrzebu Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział:

„W tej ważnej chwili, ważnej dlatego, że ona stanowi o upamiętnieniu czynu żołnierzy Wojska Polskiego. Bohaterów, którzy oddali swe życie za wolną Polskę. Długo czekali na ten pogrzeb, długo czekali na to, żeby byli godnie odprowadzeni na miejsce swojego spoczynku, ale przyszedł ten czas i dziś uczestniczymy w tej jakże ważnej uroczystości. Ważnej dla naszej tożsamości narodowej, ważnej dla kształtowania postaw dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego. Ważnej dla naszej wspólnoty narodowej […]. Żołnierze Wojska Polskiego bronili tego skrawka polskiej ziemi, tej składnicy wojskowej, wypełniając przysięgę złożoną ojczyźnie”.

Bądź na bieżąco z naszymi działaniami

Wszystkie aktualności

Chciałbyś nas wesprzeć, bądź szukasz pomocy?

Zapraszamy do kontaktu, uczestnictwa w projektach, bądź bezpośredniego wsparcia naszej działaności.

Newsletter